Haksız Rekabet Kurallarının İhlali ve Yol Haritası

Kategori: Genel Yorumlar: 0 2

Haksız Rekabet Kurallarının İhlali ve Yol Haritası

Son zamanlarda Covid-19 un da etkisi ile firmalarda, tüketiciler gibi kayıp/kazanç endişesine kapılıp zaman zaman şirketlerini dev aynasında görerek ürün veya hizmetlerini olduğundan farklı göstererek, abartarak, rakiplerini karalayarak satışlar yapmak veya müşteriler kazanmak uğruna örf, din, ticari ahlak, mesleki etik, kanunlar gibi düzenleyici ve önleyici unsurları görmezden gelerek fütursuzca aynı sektörde akıl/alın teri döken kişi ve kurumların haklarını ihlal etmekte oldukları tarafımca yakinen gözlemlenmektedir.

Bu kişi ve kurumlar vicdan muhasebelerini yapmak bir yana, kendilerince oluşturdukları gayri ahlaki ticari anlayışlarını genel kabul görmüş ilkelere ve temayüllere tercih ederek kendilerini haklı çıkarmaya çalışmakta ve gayri ahlaki tavır ve davranışlarını doğru bir yaklaşım sergiliyormuş gibi savunma derecesine kadar ulaşabilmektedirler. Hasta zihniyet psikolojik tedavi görmedikçe düzelecek gibi de görünmemektedir.

Kendi ürün veya hizmetlerini rakiplerinin ürün veya hizmetlerine tercih edilmesi için ürün, hizmet ve şirket konumlarını olduğundan daha farklı lansederek, abartarak, rakiplerinin önüne geçmek isteyebilmektedirler.

Ayrıca şirket yetkilileri ve çalışanları tarafından rakiplerinin çalışanları, ilişkili kişilerini, ticari sırlarını ele geçirmek için aldatmaca işler de cabasıdır.

Tüm bunları pervasızca, acımasızca yaparlarken rakiplerinin sessiz kalması bu kişilerin hapis ve para cezalarından kurtarmayacaktır. Bunun farkına varmayan sözüm ona yönetici kendini bir an önce düzeltmez ise demir parmaklıkların arkasında bulabileceğini asla unutmamalıdırlar.

Kısa bir tavsiye;

Bu tip firmalara karşı angajman kurallarını uygularken sakin ve vakurlu duruş sergileyerek aklı selim davranarak legal yollardan ve karşıdaki kişi veya kurumun sergilediği gayri ahlaki durumlara sapmadan olgunluk ve basiret sergileyerek ilerlerseniz adalet elbet yerini bulacak bir nebze de olsa yanan yüreğinize serinlik sağlayacaktır.

Avcı iken av olmayın;

Bu tip kişi veya kurumların haksız rekabet kurallarını ihlal ettiğini düşündüğünüz anda haklı iken haksız konuma düşmemek için konuyu uzman kişiler ile istişare edip,  olayları titiz bir şekilde irdeleyip, yeterli objektif kanıtlar ile iddialarınızı ispatlayıp, gerekli bilgi ve belgelere sahip olduktan sonra hukuki zemine taşımak ve yol haritası çıkarmak en sağlıklı ilerleyiş şekillerinden birisi  olacaktır.

Bu gönderiyi paylaş